SKU#: USA-010036 UPC#: 884486414281
ColorSync Power Cools 7VA Dark Blonde Violet Ash
Login or Register to buy
Not available for standard shipping
1A Ash USA-812916
warning-info
3WN Warm Neutral USA-812939
warning-info
3N Neutral USA-812920
3VV Darkest Brown Violet Violet USA-812982
4BC Brown Copper USA-812940
4BR Brown Red USA-812943
4A Dark Brown Ash USA-812902
4P Dark Silver Pearl USA-033389
4RB Red Brown Blonde USA-812926
4RV+ Dark Brown Red Violet Plus USA-812951
4T Dark Brown Titanium USA-033143
5N Neutral USA-812922
5NJ Neutral Jade USA-020489
5M Medium Mocha Brown USA-812933
5MM Mocha Mocha USA-812953
5AA Medium Brown Ash Ash USA-010039
5VV Medium Brown Violet Violet USA-812869
6WN Warm Neutral USA-812915
6N Light Brown Neutral USA-812906
6M Light Mocha Brown USA-812934
6BC Brown Copper USA-812941
6BR Brown Red USA-812944
6A Light Brown Ash USA-812903
6P Light Brown Pearl USA-033139
6G Gold USA-812931
6CG Copper Gold USA-812927
6RB Red Brown Blonde USA-812925
6RC+ Red Copper USA-812924
6RV+ Light Brown Red Violet Plus USA-812952
6T Light Brown Titanium USA-033141
7NA Neutral Ash USA-020491
7NV Neutral Violet USA-020493
7NJ Neutral Jade USA-020490
7M Dark Mocha Blonde USA-812935
7MM Mocha Mocha USA-812954
7AA Dark Blonde Ash Ash USA-010038
7RR+ Dark Blonde Red Red Plus USA-812868
7VA Dark Blonde Violet Ash USA-010036
8WN Warm Neutral USA-812914
8N Medium Blonde Neutral USA-812907
8M Medium Mocha Blonde USA-812936
8BC Blonde Copper USA-812942
8A Ash USA-812921
8P Pearl USA-812913
8G Gold USA-812930
8CG Copper Gold USA-812928
8RC+ Red Copper USA-812923
8V Violet USA-812917
9NA Neutral Ash USA-020492
9GV Light Blonde Gold Violet USA-812863
10WN Warm Neutral USA-812918
10N Extra Light Blonde Neutral USA-812900
10NV Extra Light Blonde Neutral Violet USA-033142
10M Extra Light Mocha Blonde USA-812937
10A Extra Light Blonde Ash USA-812908
10P Pearl USA-812919
10G Extra Light Blonde Gold USA-812909
10CG Copper Gold USA-812929
10V Extra Light Blonde Violet USA-812905
11N Extra Light Blonde Plus Neutral USA-014939
11A Extra Light Blonde Plus Ash USA-014937
11P Extra Light Blonde Plus Pearl USA-014940
11V Extra Light Blonde Plus Violet USA-014938
SPN Sheer Pastel Neutral USA-014935
SPA Sheer Pastel Ash USA-014934
SPP Sheer Pastel Pearl USA-014936
SPV Sheer Pastel Violet USA-014933
Alkaline Clear USA-812910
HD RR USA-812947
HD RV USA-812948
1
1A
3
3WN
3N
3VV
4
4BC
4BR
4A
4P
4RB
4RV+
4T
5
5N
5NJ
5M
5MM
5AA
5VV
6
6WN
6N
6M
6BC
6BR
6A
6P
6G
6CG
6RB
6RC+
6RV+
6T
7
7NA
7NV
7NJ
7M
7MM
7AA
7RR+
7VA
8
8WN
8N
8M
8BC
8A
8P
8G
8CG
8RC+
8V
9
9NA
9GV
10
10WN
10N
10NV
10M
10A
10P
10G
10CG
10V
11
11N
11A
11P
11V
Toner
SPN
SPA
SPP
SPV
Neutral
Clear
0
HD RR
HDRV
Selection(s) have exceeded max quantity
Log in or Register to Shop
Standard Shipping Shipping
In-Store Pickup Pickup
Same Day Delivery 2-hr Delivery
  1. Mix 1:1 with 10 Volume Matrix Cream Developer.
  2. Apply Color Sync to dry or towel dried hair. Take even sections to ensure complete saturation.
  3. Process up to 20 minutes at room temperature.
  4. Rinse thoroughly, cleanse and condition.
  • Tone-on-tone hair color
  • No ammonia
  • Now with up to 2X more conditioning that lasts up to 20 shampoos*
  • Extended sheer pastel family shades to tone pre-lightened blondes
  • New reflect shades for a more reflective pure tone result
  • 3 tonal families that cover up to 75% grey